EuroWeek 5-9 października 2015 r.

Obóz edukacyjny EuroWeek – Szkoła Liderów w Międzygórzu - malowniczo położonej miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej.

 

W dniach 5 – 9 października uczniowie naszej klasy wraz z grupą uczniów z klas 1a,2a i 2b pod opieką pań wychowawczyń uczestniczyli w obozie edukacyjnym pod nazwą EuroWeek – Szkoła Liderów, zorganizowanym przez Europejskie Forum Młodzieży z siedzibą w Bystrzycy Kłodzkiej.

Projekt EuroWeek, współfinansowany przez Unię Europejską, jest specjalnym obozem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy, a nawet całego świata. Nasi uczniowie przez prawie cztery dni uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez młodych wolontariuszy z kilkunastu krajów, m.in.: Łotwy, Litwy, Turcji, Filipin, Izraela, Azerbejdżanu, Kolumbii, Francji, Włoch, Austrii i Danii. Oprócz obowiązkowych prezentacji powyższych krajów, w trakcie których wszyscy mieli niepowtarzalną możliwość zapoznania się nie tylko z podstawowymi informacjami z dziedzin: geografii, polityki, kultury i sztuki, muzyki, przyrody, ale i przełamania międzykulturowych stereotypów poprzez wymianę poglądów z obcokrajowcami, nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach praktycznych prowadzonych przez szkoleniowców EFM, o tematyce takiej jak: debata oksfordzka, konferencja prasowa, negocjacje oraz prezentacjach na temat szoku kulturowego, asertywności i komunikacji niewerbalnej. Uczestnicy zostali również zapoznani z Programem Unii Europejskiej „Młodzież w działaniu”, umożliwiającym nawiązywanie rozmaitych kontaktów międzynarodowych  i dzielenie się doświadczeniami na płaszczyźnie międzykulturowej poprzez tzw. wymianę młodzieży już w wieku gimnazjalnym oraz systemem Wolontariatu Europejskiego (EVS), w którym nasi uczniowie będą mogli wziąć udział w przyszłości, po uzyskaniu pełnoletności. Mimo bardzo napiętego programu warsztatów (zajęcia zaczynały się o godz. 9 rano, a kończyły o 21), zdążyliśmy wziąć udział w wycieczce do Międzygórza, Kłodzka i Bystrzycy Kłodzkiej (wraz z towarzyszącymi nam wolontariuszami). Wieczorami mieliśmy możliwość poznawania tańców różnych narodów. Wszystkie zajęcia angażowały całą grupę – było dużo humoru i zabawy. Zajęciami wieńczącymi nasz EuroWeek był workshop ,,Mission Impossible", czyli projekt niezwykle skomplikowany, ale i efektowny. Emocje sięgały zenitu, a stres towarzyszył każdemu uczestnikowi, ale pod koniec z dumą prezentowaliśmy swoje dzieła. Na scenie mogliśmy zobaczyć modelki, piosenkarki, zwierzęta, prawdziwe gwiazdy, zombie, a także obejrzeć walkę zawodników sumo, a nawet ceremonię ślubną! Wieczorem odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów, podziękowania oraz zakończenie akcji ,,Secret Friends”. Wręczaliśmy sobie słodkie prezenty, niektórzy zbierali autografy, zdjęcia, inni płakali ze wzruszenia, ale każdy z nas zdawał sobie sprawę, że ten czas przeznaczony na zdobycie nowych wrażeń dobiega końca. Rano 9 października udaliśmy się w podróż powrotną do domu. Wszyscy wspominaliśmy najciekawsze momenty projektu, których było naprawdę wiele.

Wróciliśmy pełni energii i planów na dalszą edukację językową połączoną z integracją międzyklasową i międzyszkolną. Mamy także nadzieję, że równie wspaniale spędzimy czas na kolejnym Euroweeku - za rok!

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress